Dočasné útočisko v podmienkach Slovenskej republiky – 1. rok
Publikáciu nájdete na stiahnutie TU.
Právne poradenstvo môžeme poskytovať odídenkyniam a odídencom z Ukrajiny vďaka spolupráci s Agentúrou OSN pre utečencov (UNHCR).
Z cudzincov domáci: Ako na integráciu v samospráve
Publikáciu nájdete na stiahnutie TU.
Dokument vznikol v rámci projektu KapaCITY, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu, Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.
Integrácia utečencov na trh práce na Slovensku
Výskum bol zrealizovaný v rámci projektu "Podpora utečencov v ich integrácii na pracovný trh".
Výskumnú štúdiu nájdete na stiahnutie TU.
Jej Flipbook verziu pre čítanie na internete nájdete TU.
Uletenci v škole
Príručka bola vypracovaná v rámci projektu Dajme šancu utečencom IV.
Na stiahnutie je k dispozícii TU.
Ako komunikovať témy migrácie a integrácie cudzincov na regionálnej úrovni: Príručka pre samosprávy
Zistenia a odporúčania vo vzťahu k tlmočníkom
Posudzovanie bezpečnostného hľadiska v azylovom konaní - komparatívna analýza v krajinách V4
Cieľom projektu "Posudzovanie bezpečnostného hľadiska v azylovom konaní - komparatívna analýza v kajinách V4", podporenom z Visegrad Fund, je poskytnúť zrozumiteľný prehľad o súčasnej legislatíve a praktikách v krajinách V4 (Poľsku, Slovensku, Českej republike a Maďarsku) vo vzťahu k posudzovaniu bezpečnostného hľadiska v kontexte azylového konania a medzinárodnej ochrany.
Štyri národné správy, ktoré sú výsledkom niekoľko mesačného výskumu, zahŕňajú analýzu právnych predpisov, praxe a súdnych rozhodnutí. Keďže súčasťou každej správy je aj zoznam odporúčaní, autori veria, že ich publikácie by mohli slúžiť aj ako podklad pre prípadné lepšie nastavenie fungujúcich mechanizmov, v rámci ktorých sa spájajú bezpečnostné opatrenia a konanie o medzinárovnej ochrane, za súčasného rešpektovania ľudskoprávneho hľadiska.
Vzťah medzi medzinárodnou ochranou a zvýšenou potrebou ochrany bezpečnosti doteraz nebol podrobený komparatívnemu výskumu a preto výstup z tohto inovatívneho projektu môže slúžiť ako základ pre diskutovanie nových politík a tiež priblížiť tému odbornej verejnosti.
Komparatívnu správu v anglickom jazyku si môžete stiahnuť kliknutím na obálku. Národnú správu za Slovensko nájdete tu.
Projekt bol podporený Vyšehradským fondom.
Konanie o udelenie azylu v skratke
Stručný prehľad konania o udelenie azylu si môžete stiahnuť TU.
Tento dokument bol vypracovaný v rámci projektu "Právna poradňa pre azyl", ktorý Liga realizovala od 04.11.2016 do 31.10.2019, a ktorý bol spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu, Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.
Migrácia z Ukrajiny do krajín V4 v čase krízy
Publikáciu v anglickom jazyku si môžete stiahnuť kliknutím na obálku.
Manuál pre advokátov zastupujúcich obete obchodovania s ľuďmi
Manuál určený pre advokátov zastupujúcich obete obchodovania s ľuďmi vznikol ako súčasť nadnárodného projektu “Presadzovanie práv obetí obchodovania s ľuďmi v Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku, s dôrazom na právnu pomoc - Prístup zohľadňujúci ľudské práva” realizovaného v období 1.1.2013 – 31.12.2015 s miestom realizácie v Holandsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku. Projekt bol podporený z prostriedkov Európskej únie, z Programu Prevencia a boj proti kriminalite (Prevention of and Fight against Crime – ISEC) a Ministerstvom zahraničných vecí Holandského kráľovstva. Partneri projektu: Netherlands Helsinki Committee (Holandsko), Liga za ľudské práva (Slovensko), ANIMUS Association Foundation (Bulharsko), ADPARE (Rumunsko) and Association Pro Refugiu (Rumunsko). Manuál pozostáva z deviatich kapitol, ktoré obsahujú medzinárodnú definíciu obchodovania s ľuďmi; medzinárodný, európsky a národný právny rámec; špecifické aspekty ochrany obetí obchodovania s ľuďmi v prípade štátnych príslušníkov tretích krajín; vybrané práva a identifikáciu obetí obchodovania s ľuďmi; zdravotné a psychologické dôsledky obchodovania s ľuďmi na obeť; a iné.
Manuál je k dispozícii na stiahnutie TU.
Správa z monitoringu súdnych pojednávaní v trestných veciach obchodovania s ľuďmi
V období od januára 2015 do októbra 2015 Liga za ľudské práva (HRL) monitorovala živé, neukončené trestné veci obchodovania s ľuďmi pojednávané na slovenských súdoch. V monitoringu sa HRL zameriavala najmä na zaobchádzanie s obeťami obchodovania s ľuďmi (teda poškodenými a zároveň svedkami) v predmetných trestných veciach zo strany súdov, ako aj prokuratúry. Táto správa opisuje výsledky tejto činnosti. HRL monitorovala prípady, kedy poškodení/obete boli zastúpení/é právnikmi, ktorí spolupracovali s HRL a prípady, kedy obete nemali právnika spolupracujúceho s HRL, alebo vôbec nemali právne zastúpenie. Správa vznikla ako súčasť nadnárodného projektu “Presadzovanie práv obetí obchodovania s ľuďmi v Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku, s dôrazom na právnu pomoc - Prístup zohľadňujúci ľudské práva” realizovaného v období 1.1.2013 – 31.12.2015 s miestom realizácie v Holandsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku.
Správa je dostupná na stiahnutie TU.
Trvalé riešenia pre odlúčené deti v Európe. Národná správa: Slovensko
V súvislosti s aktuálnou utečeneckou krízou prišlo do Európy aj množstvo odlúčených detí – detí, ktoré nesprevádzajú rodičia ani iná zodpovedná osoba. Medzinárodné organizácie a monitorovacie orgány (UNHCR, UNICEF, GRETA) pravidelne upozorňujú na riziká, ktorým sú tieto deti vystavené, najmä pokiaľ o ide o zabezpečenie základnej starostlivosti a ochrany pred vykorisťovaním alebo obchodom s ľuďmi.
Podľa Európskej komisie je „prijatie a nájdenie trvalého riešenia“ jednou z hlavných foriem celoeurópskeho prístupu ku starostlivosti o odlúčené deti.
Trvalé riešenie je pre dieťa stále riešenie, ktoré nájdeme v čo najkratšom čase po príchode dieťaťa, ktoré je možné preskúmať a ktoré berie do úvahy najlepší záujem dieťaťa po zvážení viacerých faktorov: rodinných pomerov dieťaťa; jeho prostredia vrátane štátnej príslušnosti, vierovyznania a kultúry; bezpečnosti dieťaťa, vrátane rizík obchodu s ľuďmi; osobitnej zraniteľnosti a potrieb ochrany, a jeho názorov spolu s jeho schopnosťami. Určenie vhodného trvalého riešenia je teda proces.
Z národnej správy vyplýva, že Slovensko má vhodnú infraštruktúru pre odlúčené deti, ako aj systém starostlivosti, ktorý sa dokáže o tieto deti postarať a poskytnúť im budúcnosť a ochranu. Slovensko sa už dávnejšie zaviazalo, že dobrovoľne prijme 100 utečencov v rámci relokácie z Talianska a Grécka a 100 utečencov zo Sýrie. Vzhľadom na pomerne dobre vypracovaný systém starostlivosti o odlúčené deti na Slovensku, odporúčame vláde, aby v rámci dobrovoľného záväzku Slovenska zvážila prijatie určitého počtu (napr. 20) maloletých utečencov bez sprievodu, ak je to v ich najlepšom záujme, ktorí by po príchode na Slovensko mohli byť umiestnení priamo do detského domova pre maloletých bez sprievodu v Medzilaborciach, kde začne ich proces integrácie.
Publikáciu v slovenskom jazyku si môžete stiahnuť TU.
Právne aspekty práce s odlúčenými deťmi
Manuál, resp. praktická pomôcka „Právne aspekty práce s odlúčenými deťmi“ sme pripravili v rámci projektu „Právna poradňa pre pobyt a občianstvo 5“ podporeného z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín (EIF), Solidarita a riadenie migračných tokov. Tento manuál je určený predovšetkým sociálnym pracovníkom detského domova pre maloletých bez sprievodu, a jeho cieľom je poskytnúť prehľad právnych štandardov pre prácu s touto cieľovou skupinou detí. Užitočné informácie v ňom môžu nájsť aj ďalší profesionáli pracujúci s maloletými bez sprievodu, napríklad opatrovníci, psychológovia či právnici, pre ktorých je problematika maloletých bez sprievodu novou oblasťou ich záujmu. Manuál vznikol po konzultácii a s podporou Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Manuál v slovenskom jazyku si môžete stiahnuť kliknutím na obálku.
Príručka koučingu - inovatívny prístup pre lepšiu integráciu utečencov
Príručka koučingu bola vypracovaná v rámci projektu "Coaching-Innovative support for better integration of refugees", program Celoživotného vzdelávania Grundtvig – Učiace sa partnerstvá, ktorý v čase od augusta 2013 do júla 2015 uskutočnilo združenie Pro Refugiu (Rumunsko) v spolupráci s Caritas Praha (Česká republika) a Liga za ľudské práva (Slovenská republika).
Táto príručka má za cieľ poskytnúť odborníkom, ktorí už pracujú s utečencami ako sociálni koučovia, psychológovia, kultúrni mediátori, praktický a zábavný spôsob výučby týkajúci sa koučingu, ktorý môžu použiť na pomoc utečencom.
Koučingový prístup je veľmi inovatívna téma, ktorá sa používa v rôznych oblastiach, aby pomohla ľuďom naučiť sa, ako zvýšiť vlastné povedomie, zlepšiť sebadôveru pri prekonávaní rôznych prekážok a riešení výziev vo svojom živote a zvýšiť motiváciu. Existuje veľká potreba pre nový prístup v súvislosti s pomocou utečencom – taký, ktorý s odstupom času zohľadňuje zníženie zraniteľnosti, aktívne viac podporuje schopnosť utečencov pomáhať si pri riešení súčasných problémov súvisiacich s integráciou ako len jednoduchý koučing.
Príručku koučingu v slovenskom jazyku si môžete stiahnuť kliknutím na obálku.
Miznúce deti - Pozičný dokument a Východisková analýza
Pozičný dokument vychádza z výskumu Ligy za ľudské práva, ktorý sme uskutočnili v období od septembra 2013 do septembra 2014 a zahŕňal výskum právnych predpisov, štatistických údajov, dostupných štúdií a analýz (tzv. desk-research), ako aj realizáciu a následnú analýzu rozhovorov (tzv. field-research). Výskum sme uskutočnili v rámci projektu Miznúce deti podporeného Nadáciou otvorenej spoločnosti. Pozičný dokument pozostáva zo zistení a odporúčaní, ako aj z východiskovej analýzy.
Ambíciou Pozičného dokumentu je „otvorenie Pandorinej skrinky“, vytiahnutie problému na povrch, vyvolanie záujmu o hľadanie riešení a rozprúdenie odbornej diskusie medzi zodpovednými. Okrem toho sme sa snažili zakomponovať do Pozičného dokumentu aj informácie, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia na prijatie opatrení (príklady dobrej praxe z iných krajín, úloha opatrovníka v ochrane bezpečnosti dieťaťa), a tiež informácie, ktoré môžu zodpovedným orgánom pomôcť lepšie pochopiť fenomén migrácie odlúčených detí prichádzajúcich do SR, a tak im lepšie porozumieť a vhodnejšie nastaviť systém starostlivosti a ochrany (profily detí prichádzajúcich zo Somálska a z Afganistanu).
Projekt Miznúce deti bol podporený sumou 36 000 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Miznúce deti je Zvýšenie zapojenia MVO do tvorby politík a rozhodovacích procesov na miestnej, regionálnej a národnej úrovni.
Pozičný dokument v slovenskom jazyku si môžete stiahnuť kliknutím na obálku.
Presadzovanie práv obetí obchodovania s ľudmi na Slovensku
Táto publikácia vznikla ako súčasť projektu “Presadzovanie práv obetí obchodovania s ľuďmi v Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku, s dôrazom na právnu pomoc - Prístup zohľadňujúci ľudské práva” - Promotion of the Rights of Trafficked Persons in Bulgaria, Romania and Slovakia with Emphasis on Legal Support – A Human Rights-Based Approach”, ktorý sa realizoval v Holandsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku a bol podporený z prostriedkov Európskej únie Prevencia a boj proti kriminalite (Prevention of and Fight against Crime – ISEC) partneri, HOME/2011/ISEC/AG/4000002581. Partnermi projektu boli: Netherlands Helsinki Committee (Holandsko), ANIMUS Association Foundation (Bulharsko), Ruse Catholic Organization “Caritas” (Bulharsko), The Human Rights League (Slovensko), ADPARE (Rumunsko) and Association Pro Refugiu (Rumunsko).
Dokument v slovenskom jazyku si môžete stiahnuť kliknutím na obálku.
Dieťa alebo dospelý? Ochrana práv cudzincov v konaniach o určenie veku a v konaniach o zaistení.
Publikácia „Dieťa alebo dospelý? Ochrana práv cudzincov v konaniach o určenie veku a v konaniach o zaistení.“ je výstupom rovnomenného výskumného projektu, ktorý Liga za ľudské práva, o. z. realizovala v mesiacoch október 2012 až marec 2013 s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Výskum pozostával z analýzy právneho stavu, rozsiahleho terénneho výskumu, konzultácií s právnymi akademikmi a lekármi, ako aj z komparatívneho výskumu. Publikácia predstavuje analýzu súčasného právneho stavu a praxe, identifikáciu zistených nedostatkov a odporúčania na zlepšenie systému určovania veku cudzincov.
Dokument v slovenskom jazyku si môžete stiahnuť kliknutím na obálku.