Odborníci na migráciu a azyl diskutovali na Fóre o integrácii 2024 o pomoci odídencom a odídenkyniam z Ukrajiny, ochrane práv detí a neregulárnej migrácii.
V Kinosále Slovenskej národnej galérie v Bratislave sme 18. júna 2024 usporiadali ďalší ročník Fóra o integrácii, na ktorom diskutovali odborníci a odborníčky zo Slovenska a zahraničia. Medzi rečníčkami a rečníkmi boli riaditeľ Migračného úradu MV SR Ľudovít Bíró, zahraničnopolitický analytik Alexander Duleba, bývalý prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš a ďalší odborníci. Na Fóre o integrácii vystúpili aj Veronika Votočková z Odboru azylovej a migračnej politiky Ministerstva vnútra ČR, Eleonora Testi z Európskej rady pre utečencov a exulantov (ECRE) a Laetitia van der Vennet z Platformy pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti migrantov bez dokladov (PICUM).
V prvom diskusnom paneli sme diskutovali o integrácii ľudí z Ukrajiny a právnych aspektoch po roku 2025. "Integrácia Ukrajiny je dodatočný impulz pre náš hospodársky rozvoj. Ak si chceme udržať našu predstavu o vlastnej modernizácii, nie je to možné bez toho, aby sme Ukrajinu mali medzi sebou," uviedol na podujatí zahraničnopolitický analytik Alexander Duleba. Druhá diskusia sa zaoberala situáciou v oblasti neregulárnej migrácie. Riaditeľ Migračného úradu MV SR Ľudovít Bíró uviedol, že Slovensko je naďalej tranzitnou krajinou. V súvislosti s novým Paktom o migrácii a azyle vyhlásil, že ide o ambiciózny projekt a vyzdvihol možnosť spolupráce s Agentúrou EÚ pre azyl (EUAA) pri uvedení právnych aktov do praxe.
Diskusiu o ochrane práv detí v migračnej situácii moderovala Alexandra Malangone z medzinárodnej organizácie Kids in Need of Defense (KIND). Cieľom bolo podľa právničky a bývalej predsedníčky správnej rady Ligy za ľudské práva poukázať na otázky súvisiace s opatrovníctvom pre deti bez rodičovskej starostlivosti, psychickým zdravím, prístupom k vzdelávaniu a stabilnému bývaniu. Podľa Ivony Fraňovej, koordinátorky integrácie cudzincov v kontaktnom mieste COMIN v Nitre, čelia maloletí študenti s cudzineckým pôvodom výrazným problémom, pričom viditeľnejšie sú od príchodu odídenkýň a odídencov z Ukrajiny. Bývalý prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš v súvislosti s výsluchmi svedkov vojnových zločinov vyzdvihol spoluprácu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Ligy za ľudské práva.
Programová riaditeľka Ligy za ľudské práva Miroslava Mittelmannová na Fóre o integrácii zdôraznila dôležitosť aktívnej občianskej spoločnosti a vyzdvihla príležitosť čerpať zo skúseností zo zahraničia. "Odbornou, vecnou a kultivovanou diskusiou sme sa snažili diskutovať o vízii smerom do budúcna. Poukázali sme tiež na závažnú aktivitu organizovaných skupín a upozornili, že je potrebné nielen pomáhať, ale tiež byť obozretný pri našej práci," dodala Mittelmannová.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do debaty a našim partnerom Friedrich-Ebert-Stiftung, Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva na Slovensku, PICUM (Platform for International Cooperation on Undocumented Migrants) a innixus za podporu.
Fórum o integrácii 2024 v médiách:
SITA: Fórum o integrácii diskutovalo o pomoci odídencom z Ukrajiny, témami boli aj ochrana práv detí a migrácia
Rádio Slovensko
Rádio Patria: Rádionoviny NEV (04:47)